| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 1GB |
| OS | iOS 7 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| Stroge | 16GB, 32GB, 64GB, 128GB |
| Battery Capacity | 6470 mAh |
| Name | Apple iPad mini 2 |
| Model | iPad mini 2 |
| Brand | Apple |
| Category | Tablet |
| Price | 45,900.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2013, October |
| Launch Date | Released 2013, November |
| Body Dimensions | 200 x 134.7 x 7.5 mm (7.87 x 5.30 x 0.30 in) |
| Body Weight | 331 g (Wi-Fi) / 341 g (3G/LTE) (11.68 oz) |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 324 ppi density |
| Display Screen Protection | Oleophobic coating |
| Operating System | iOS |
| OS Version | 7 |
| OS UI | Upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cyclone (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR G6430 (quad-core graphics) |
| Chipset | Apple A7 (28 nm) |
| Memory Internal | 16GB, 32GB, 64GB, 128GB |
| Memory External | No |
| Ram | 1GB |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4, 33mm (standard), AF |
| Secondary Camera | 1.2 MP |
| Camera Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass Siri natural language commands and dictation |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 6470 mAh |
| Battery Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Made By | China |
| Body Color | Space Gray/Black, Silver/White |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read