| Display | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Ram | N/A |
| OS | iPadOS 15 |
| CPU | Hexa-core |
| Stroge | 64 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | N/A |
| Name | Apple iPad Mini (2021) |
| Model | iPad Mini (2021), A2568 |
| Brand | Apple |
| Category | Tablet |
| Price | 55,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, September |
| Launch Date | Available. Released 2021, September |
| Body Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm (7.69 x 5.31 x 0.25 in) |
| Body Weight | 297 g |
| Build | Glass Front, Aluminum Back, Aluminum Frame |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Display Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
| Display Size | 8.3 inches, 203.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1488 x 2266 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 327 ppi |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant Glass, Oleophobic Coating |
| Operating System | iPadOS |
| OS Version | 15 |
| CPU | Hexa-core |
| GPU | Apple GPU (5-core) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Memory Internal | 64 GB, 256 GB |
| Primary Camera | 12 MP |
| Secondary Camera | 12 MP |
| Camera Features | Quad-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery (19.3 Wh) |
| Battery Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Body Color | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read