| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB |
| OS | iOS 10.3.2 |
| CPU | N/A |
| Stroge | 64GB, 256GB, 512GB |
| Battery Capacity | 8134 mAh |
| Name | Apple iPad Pro 10.5 (2017) |
| Model | iPad Pro 10.5 (2017), A1701, A1709, A1852 |
| Brand | Apple |
| Category | Tablet |
| Price | 65,900.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2017, June |
| Launch Date | Released 2017, June |
| Body Dimensions | 250.6 x 174.1 x 6.1 mm (9.87 x 6.85 x 0.24 in) |
| Body Weight | 469 g (Wi-Fi) / 477 g (LTE) (1.03 lb) |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 10.5 inches, 341.4 cm2 (~78.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1668 x 2224 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 365 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone 120 Hz |
| Operating System | iOS 10.3.2 |
| OS UI | Upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| Chipset | Apple A10X Fusion (10 nm) |
| Memory Internal | 64GB, 256GB, 512GB |
| Memory External | No |
| Ram | 4GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.8, 1/3", PDAF, OIS |
| Secondary Camera | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Camera Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | 3.0, proprietary reversible connector; magnetic connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model o |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Siri natural language comman |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 8134 mAh |
| Battery Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Made By | China |
| Body Color | Space Gray, Rose Gold, Gold, Silver |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read