| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2GB |
| OS | iOS 9.3.2 |
| CPU | Dual-core 2.16 GHz (Twister) |
| Stroge | 32GB, 128GB, 256GB |
| Battery Capacity | 7306 mAh |
| Name | Apple iPad Pro 9.7 (2016) |
| Model | iPad Pro 9.7 (2016) |
| Brand | Apple |
| Category | Tablet |
| Price | 65,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2016, March |
| Launch Date | Released 2016, March |
| Body Dimensions | 240 x 169.5 x 6.1 mm (9.45 x 6.67 x 0.24 in) |
| Body Weight | 437 g (Wi-Fi) / 444 g (LTE) (15.41 oz) |
| Network Sim | Nano-SIM, eSIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 264 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating True-tone 120 Hz touch-sensing |
| Operating System | iOS 9.3.2 |
| OS UI | Upgradable to iPadOS 13.1.2 |
| CPU | Dual-core 2.16 GHz (Twister) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| Chipset | Apple A9X (16 nm) |
| Memory Internal | 32GB, 128GB, 256GB |
| Memory External | No |
| Ram | 2GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.22µm, PDAF |
| Secondary Camera | 5 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, 1080p@120fps, 720p@240fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector; magnetic connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model o |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer Siri natural language comman |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 7306 mAh |
| Battery Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Made By | China |
| Body Color | Silver, Gold, Space Gray, Rose Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read