| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 32 GB, 64 GB |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Name | BlackBerry Keyone |
| Model | Keyone, BBB100-2, BBB100-7, BBB100-1, BBB100-5, BBB100-3 |
| Brand | BlackBerry |
| Category | Smartphone |
| Price | 50,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (BBB100-4 only) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat9 450/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2017, February |
| Launch Date | Available. Released 2017, April |
| Body Dimensions | 149.1 x 72.4 x 9.4 mm (5.87 x 2.85 x 0.37 in) |
| Body Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, aluminum frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - BBB100-4 only |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 434 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.1 (Nougat) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| Memory Internal | 32 GB, 64 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 3 GB, 4 GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55µm, PDAF |
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12µm |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3500 mAh |
| Battery Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 36 min (Quick Charge 3.0) |
| Body Color | Black/Silver, Black, Bronze |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read