| Display | Punch Hole |
| Ram | 6 GB |
| OS | Android 11 |
| CPU | Helio P70, 2.1GHz Octa Core Processor |
| Stroge | 128 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Helio 30 |
| Model | Helio 30 |
| Brand | Helio |
| Category | Smartphone |
| Price | 14,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 1800 / 900 MHz |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, June |
| Launch Date | Available. Released 2022, June |
| Body Dimensions | 165.2 x 77.5 x 9.5 mm |
| Body Weight | 200 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | Punch Hole |
| Display Size | 6.67 inches |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 394 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Helio P70, 2.1GHz Octa Core Processor |
| GPU | 900 MHz speed |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 256 GB |
| Ram | 6 GB |
| Primary Camera | Triple: 108 MP |
| - | |
| - | |
| Secondary Camera | 16 |
| Camera Features | AI, RAW Mode, Macro, Wide Angle, ZSD, Portrait Mode, Geo tagging, Watermark, Night Mode, Insight Google lens, Gif, Intelligent Scanning, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| GPS | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Proximity Sensor, Light Sensor, FingerPrint Sensor, Gyro Sensor |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Stand by | 450h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Battery Talk time | 50h (Estimated-Depends on the Phone Settings) |
| Body Color | Mint Green, Flame Orange |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read