| Display | IPS LCD |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 10 (Ten) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Lava Blaze Nxt |
| Model | Blaze Nxt |
| Brand | Lava |
| Category | Smartphone |
| Price | 14,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, November |
| Launch Date | Exp. Release 2022, November |
| Body Dimensions | 164.8 x 76.3 x 8.9 mm (6.49 x 3.00 x 0.35 in) |
| Body Weight | 203.5 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, Dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio G37 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated) |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 13 MP, (wide) |
| 2 MP | |
| VGA | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | 10W Wired |
| Body Color | Glass Blue, Glass Red, Glass Green |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read