| Display | IPS Screen |
| Ram | 3 GB |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| CPU | Quad core 1.30 GHz |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | Mobiistar X1 Dual |
| Model | X1 Dual |
| Brand | Mobiistar |
| Category | Smartphone |
| Price | 9,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM |
| Network 3G | HSDPA |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, August |
| Build | Acrylic, Unibody |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS Screen |
| Display Size | 5.7 inches |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo) |
| CPU | Quad core 1.30 GHz |
| Chipset | Mediatek |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 3 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | Dual: 13 MP |
| 8 MP | |
| Camera Features | Face beauty 7 level auto, Night mode function (more detail, low noise), HDR capture, Panorama, Professional mode, PDAF (faster auto focus with 0.3s) |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Body Color | Black, Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read