| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2GB, 3GB |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 16GB, 32GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | Alcatel 3X |
| Model | 3X, 5058, 5058I, 5058T, 5058Y, 5058A, 5058J |
| Brand | Alcatel |
| Category | Smartphone |
| Price | 17,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5058A/J |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, February |
| Launch Date | Available. Released 2018, May |
| Body Dimensions | 153.5 x 71.6 x 8.5 mm (6.04 x 2.82 x 0.33 in) |
| Body Weight | 144 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 282 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.1 (Nougat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| Memory Internal | 16GB, 32GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 2GB, 3GB |
| Primary Camera | Dual: 13 MP |
| 2 MP | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Body Color | Metallic Black, Metallic Blue, Metallic Gold - EU/MEA |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read