| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2 GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Allview Viva Home |
| Model | Viva Home |
| Brand | Allview |
| Category | Tablet |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No cellular connectivity |
| Network 2G | N/A |
| Network 3G | N/A |
| Network 4G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2019, July |
| Launch Date | Available. Released 2019, July |
| Body Dimensions | 418.5 x 266.3 x 19.5 mm (16.48 x 10.48 x 0.77 in) |
| Body Weight | 2018.3 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 17.3 inches, 825.1 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 127 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT8163 |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | No |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read