| Display | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Ram | 1 GB |
| OS | watchOS 9.0 |
| CPU | Dual-core |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 542 mAh |
| Name | Apple Watch X |
| Model | Watch X |
| Brand | Apple |
| Category | Smartwatch |
| Price | 118,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Not announced yet |
| Launch Date | Coming Soon |
| Body Dimensions | 49 x 44 x 14.4 mm (1.93 x 1.73 x 0.57 in) |
| Body Weight | 61.3 g |
| Build | Sapphire crystal front, ceramic/sapphire crystal back, titanium frame |
| Network Sim | eSIM |
| Display Type | Retina LTPO OLED, 1000 nits (peak) |
| Display Size | 1.92 inches |
| Display Resolution | 502 x 410 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 338 ppi |
| Operating System | watchOS |
| OS Version | 9.0 |
| CPU | Dual-core |
| GPU | PowerVR |
| Chipset | Apple S9 |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | - |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, always-on altimeter, compass, SpO2, VO2max, temperature (body), temperature (water) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 542 mAh |
| Battery Charging | Wireless charging |
| Body Color | Black, Red |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read