| Display | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Ram | 16 GB |
| OS | Android 11 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| Stroge | 512 GB |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Name | Asus ROG Phone 5 Pro |
| Model | ROG Phone 5 Pro |
| Brand | Asus |
| Category | Smartphone |
| Price | 120,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, 5G 4 Gbps DL |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, March 10 |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2021, April |
| Body Dimensions | 172.8 x 77.3 x 10.3 mm (6.80 x 3.04 x 0.41 in) |
| Body Weight | 238 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
| Display Size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2448 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~395 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| OS UI | ROG UI |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 (5 nm) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 13 MP, (ultrawide) | |
| 5 MP, (macro) | |
| Secondary Camera | 24 MP, (wide) |
| Camera Features | LED Flash, HDR, Panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Charging | Fast charging 65W, 70% in 30 min, 100% in 52 min (advertised) |
| Made By | Taiwan |
| Body Color | Glossy Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read