| Display | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| Stroge | 32GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | BlackBerry DTEK60 |
| Model | DTEK60, BBA100-2, BBA100-1 |
| Brand | BlackBerry |
| Category | Smartphone |
| Price | 45,400.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, EMEA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2016, October |
| Launch Date | Available. Released 2016, October |
| Body Dimensions | 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in) |
| Body Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 534 ppi density |
| Display Screen Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) |
| Memory Internal | 32GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4GB |
| Primary Camera | 21 MP, f/2.0, PDAF |
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 720p@120fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Stand by | Up to 336 h (3G) |
| Battery Talk time | Up to 26 h (3G) |
| Battery Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Music | Up to 88 h |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read