| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2 GB |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Stroge | 16 GB |
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Name | Blackview A10 |
| Model | A10 |
| Brand | Blackview |
| Category | Smartphone |
| Price | 13,700.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2017 |
| Launch Date | Available. Released 2017 |
| Body Dimensions | 143.2 x 70.3 x 8.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.35 in) |
| Body Weight | 169 g |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 294 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 7.0 (Nougat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| Chipset | Mediatek MT6580A (28 nm) |
| Memory Internal | 16 GB |
| Memory External | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | Dual: 8 MP |
| 5 MP | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Body Color | Olive Black, Lily White, Barley Golden, Coral Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read