| Display | IPS LCD |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 10 (Ten) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 7480 mAh |
| Name | Blackview Tab 9 |
| Model | Tab 9 |
| Brand | Blackview |
| Category | Tablet |
| Price | 18,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, March |
| Launch Date | Available. Released 2021, April |
| Body Dimensions | 243.7 x 162.5 x 8.5 mm (9.59 x 6.40 x 0.33 in) |
| Body Weight | 570 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MP2 |
| Chipset | Unisoc T610 (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 13 MP (wide) |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 7480 mAh |
| Body Color | Gray, Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read