| Display | TFT capacitive touchscreen |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | Cat S30 |
| Model | S30 |
| Brand | Cat |
| Category | Smartphone |
| Price | 32,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2015, September |
| Launch Date | Available. Released 2015, September |
| Body Dimensions | 141.9 x 72.7 x 13.3 mm (5.59 x 2.86 x 0.52 in) |
| Body Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | TFT capacitive touchscreen |
| Display Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~54.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 218 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Camera Features | LED flash |
| Video | 1080p@60fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Battery Stand by | Up to 936 h |
| Battery Talk time | Up to 18 h |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read