| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Name | Cat S61 |
| Model | S61 |
| Brand | Cat |
| Category | Smartphone |
| Price | 91,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, February |
| Launch Date | Available. Released 2018, June |
| Body Dimensions | 163 x 78 x 13 mm (6.42 x 3.07 x 0.51 in) |
| Body Weight | 250 g (8.82 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, aluminum frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) - South Africa only |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 424 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| Chipset | Qualcomm SDM630 Snapdragon 630 (14 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 16 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | Thermal imaging, Heat palettes, temp. spot meter, Dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, SBAS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, indoor air quality sensor |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Stand by | Up to 888 h (3G) |
| Battery Talk time | Up to 35 h (3G) |
| Battery Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read