| Display | TFT LCD |
| Ram | N/A |
| OS | Proprietary OS |
| CPU | N/A |
| Stroge | 128 Mb |
| Battery Capacity | 410 mAh |
| Name | Cubot C29 |
| Model | C29 |
| Brand | Cubot |
| Category | Smartwatch |
| Price | 10,599.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, August |
| Launch Date | Available. Released 2024, August |
| Body Dimensions | 51.9 x 49.5 x 13.4 mm (2.04 x 1.95 x 0.53 in) |
| Body Weight | 42.1 g |
| Build | Zinc alloy/ Stainless steel frame, titanium bezel |
| Network Sim | No |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 1.52 inches |
| Display Resolution | 360 x 360 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 335 ppi |
| Operating System | Proprietary OS |
| Memory Internal | 128 Mb |
| Memory External | No |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.3, A2DP |
| NFC | No |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2, blood pressure |
| Battery Type | Non-removable |
| Battery Capacity | 410 mAh |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read