| Display | IPS LCD |
| Ram | N/A |
| OS | Proprietary OS |
| CPU | N/A |
| Stroge | N/A |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Name | Doogee D11 |
| Model | D11 |
| Brand | Doogee |
| Category | Smartwatch |
| Price | 4,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No cellular connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2022, July |
| Launch Date | Available. Released 2022, July |
| Body Dimensions | 46 x 46 x 10.7 mm (1.81 x 1.81 x 0.42 in) |
| Body Weight | 38 g |
| Build | Plastic frame, plastic back |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 1.32 inches |
| Display Resolution | 360 x 360 pixels (~386 ppi density) |
| Operating System | Proprietary OS |
| Chipset | Realtek 8763EW |
| Memory External | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | No |
| Sensors | Accelerometer, heart rate, SpO2 |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 300 mAh |
| Body Color | Silver, Yellow |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read