| Display | TFT, 256K Colors |
| Ram | 32 MB |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | 64 MB |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Name | Energizer Hardcase H10 |
| Model | Hardcase H10 |
| Brand | Energizer |
| Category | Feature Phone |
| Price | 3,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, April |
| Launch Date | Available. Released 2019, April |
| Body Dimensions | 109 x 49 x 15 mm (4.29 x 1.93 x 0.59 in) |
| Body Weight | 80 g |
| Network Sim | Dual SIM (Mini-SIM) |
| Display Type | TFT, 256K Colors |
| Display Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~19.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 128 x 160 pixels |
| Display Density | 114 ppi density |
| Chipset | Mediatek MT6261A |
| Memory Internal | 64 MB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 32 MB |
| Primary Camera | VGA |
| Secondary Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | No |
| Bluetooth | Yes (3.0) |
| USB | microUSB |
| Fm Radio | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Li-Ion |
| Battery Capacity | 1000 mAh |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read