| Display | OLED, 90Hz, 880 nits (peak) |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 13, planned upgrade to Android 14 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256 GB |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Name | Fairphone 5 |
| Model | Fairphone 5 |
| Brand | Fairphone |
| Category | Smartphone |
| Price | 88,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, August |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | 162 x 75.5 x 10.5 mm (6.38 x 2.97 x 0.41 in) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Nano-SIM and eSIM |
| Display Type | OLED, 90Hz, 880 nits (peak) |
| Display Size | 6.46 inches, 101.2 cm2 |
| Display Resolution | 1224 x 2700 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 459 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13, planned upgrade to Android 14 |
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 643L |
| Chipset | Qualcomm QCM6490 (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 50 MP |
| Camera Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG, DisplayPort |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Removable Li-Ion Battery |
| Battery Capacity | 4200 mAh |
| Battery Charging | 30W wired, 50% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Matte Black, Sky Blue, Transparent Edition |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read