| Display | QQVGA |
| Ram | 32 MB |
| OS | N/A |
| CPU | MTK6261D |
| Stroge | 32 MB |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Name | Geo R12 |
| Model | R12 |
| Brand | Geo Phone |
| Category | Feature Phone |
| Price | 1,300.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021 |
| Launch Date | Available. Released 2021 |
| Body Dimensions | 300 × 5 × 150 CM |
| Body Weight | 0.3 KG |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | QQVGA |
| Display Size | 2.4 Inches |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels |
| CPU | MTK6261D |
| Memory Internal | 32 MB |
| Memory External | Yes, MicroSD, up to 32 GB |
| Ram | 32 MB |
| Primary Camera | 0.08 Megapixel |
| Camera Features | Zoom 4x, White balance, Brightness, Contrast, Exposure |
| Video | 320p@15fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Micro USB |
| Fm Radio | Yes |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Ion (Lithium Ion) |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Stand by | Up to 640 Hours |
| Battery Talk time | Up to 16 Hours |
| Body Color | Green + Black || Full Black |
| Other Features | King Voice | Mobile tracker | Battery Saver | Wireless FM | Sound Recorder |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read