| Display | TFT |
| Ram | 512 MB |
| OS | KaiOS |
| CPU | Quad_Core ARM© Cortex©-A53 |
| Stroge | 4 GB |
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Name | GEO T15 |
| Model | T15 |
| Brand | Geo Phone |
| Category | Feature Phone |
| Price | 3,450.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020 |
| Launch Date | Available. Released 2020 |
| Body Dimensions | 130.8 x 53.6 x 3 mm |
| Body Weight | 105 g |
| Build | Front Keyboard Plastic |
| Network Sim | Dual SIM (Dual stand-by) |
| Display Type | TFT |
| Display Size | 0.154 x 0.154 |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels |
| Operating System | KaiOS |
| CPU | Quad_Core ARM© Cortex©-A53 |
| GPU | IMG GE8100@350 MHz |
| Chipset | MTK6731 |
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | MicroSD (Up to 32 GB) |
| Ram | 512 MB |
| Primary Camera | 2 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 1700 mAh |
| Made By | Bangladesh |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read