| Display | AMOLED |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-Core 2.2GHz |
| Stroge | 128 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Helio 90 |
| Model | Helio 90 |
| Brand | Helio |
| Category | Smartphone |
| Price | 19,999.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, September |
| Launch Date | Available. Released 2024, September |
| Body Dimensions | 163.8 x 76.3 x 7.96 mm |
| Body Weight | 188 g |
| Build | Glass Front & Back |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.7 inches, 108.0 cm2 |
| Display Resolution | FHD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 394 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-Core 2.2GHz |
| GPU | ARM G57 MC2, 950 MHz |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | Up to 512GB |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Triple: 64 MP, (wide) |
| 2 MP, (macro) | |
| AI Camera | |
| Secondary Camera | 32 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2K/1080p/720p/480p |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | 33W wired |
| Body Color | Space Black,Thunder White,Cosmic Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read