| Display | Foldable LTPO OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 16 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | N/A |
| Stroge | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Name | Honor Magic Vs 2 |
| Model | Magic Vs 2 |
| Brand | Honor |
| Category | Smartphone |
| Price | 134,999.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Not announced yet |
| Launch Date | Coming Soon |
| Build | Glass front, glass back or eco leather back, magnesium alloy frame, titanium alloy folding mechanism |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 7.92 inches |
| Display Resolution | 2156 x 2344 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Ram | 16 GB |
| Primary Camera | Triple: 50 MP, (wide) |
| 20 MP, (telephoto) | |
| 50 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps (10-bit), 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+, OIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.1, OTG, Display Port 1.2 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Charging | 35W wired |
| Body Color | Black, Silk Black, Silk Purple, Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read