| Display | TFT LCD, 1B colors, 144Hz, IMAX Enhanced, HDR10, 700 nits (HBM) |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 10050 mAh |
| Name | Honor MagicPad 13 |
| Model | MagicPad 13, GDI-W09 |
| Brand | Honor |
| Category | Tablet |
| Price | 48,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 291.7 x 191.1 x 6.5 mm or 6.8 mm |
| Body Weight | 660 g or 673 g (1.09 lb) |
| Network Sim | No |
| Display Type | TFT LCD, 1B colors, 144Hz, IMAX Enhanced, HDR10, 700 nits (HBM) |
| Display Size | 13.0 inches, 494.7 cm2 (~88.7% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1840 x 2880 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 263 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 9 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG, DisplayPort, magnetic connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 10050 mAh |
| Battery Charging | 66W wired |
| Body Color | Gray, Blue, Gold |
| Other Features | 5W reverse wired |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read