| Display | OLED, 1B colors, 144Hz, IMAX Enhanced, HDR10, 1600 nits (peak) |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Battery Capacity | 10050 mAh |
| Name | Honor MagicPad 2 12.3 |
| Model | MagicPad 2 12.3 |
| Brand | Honor |
| Category | Tablet |
| Price | 52,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2024, July |
| Launch Date | Available. Released 2024, July |
| Body Dimensions | 274.5 x 180.5 x 5.8 mm (10.81 x 7.11 x 0.23 in) |
| Body Weight | 555 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | OLED, 1B colors, 144Hz, IMAX Enhanced, HDR10, 1600 nits (peak) |
| Display Size | 12.3 inches, 443.2 cm2 |
| Display Resolution | 1920 x 3000 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 290 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| OS UI | MagicOS 8.0.1 |
| CPU | Octa-core (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 735 |
| Chipset | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB, 1 TB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB, 12 GB, 16 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 9 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (8 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, LDAC |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C 3.2 |
| Fm Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 10050 mAh |
| Battery Charging | 66W wired |
| Body Color | White, Sky Blue, Starry Black |
| Other Features | 5W reverse wired |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read