| Display | TFT LCD, 120Hz |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 128 GB |
| Battery Capacity | 7250 mAh |
| Name | Honor Pad X9 |
| Model | Pad X9 |
| Brand | Honor |
| Category | Tablet |
| Price | 22,999.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2023, July |
| Launch Date | Available. Released 2023, July |
| Body Dimensions | 267.3 x 167.4 x 6.9 mm (10.52 x 6.59 x 0.27 in) |
| Body Weight | 495 g (1.09 lb) |
| Build | Glass front, aluminum frame, aluminum back |
| Network Sim | No |
| Display Type | TFT LCD, 120Hz |
| Display Size | 11.5 inches, 376.4 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 203 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| OS UI | MagicOS 7.1 |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Cortex-A73 & 4x1.9 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.2, AF |
| Secondary Camera | 5 MP, f/2.2 |
| Camera Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (6 speakers) |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | No |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Fm Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 7250 mAh |
| Body Color | Space Gray |
Honor Pad X9 tablet was launched on 29th July 2023. The tablet comes with a 11.50-inch touchscreen display offering a resolution of 2000x1200 pixels. Honor Pad X9 is powered by an octa-core Snapdragon 685 4G Mobile Platform processor. It comes with 4GB of RAM. The Honor Pad X9 runs Android 13 and is powered by a 7250mAh non-removable battery. As far as the cameras are concerned, the Honor Pad X9 on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies. The Honor Pad X9 runs MagicOS 7.1 is based on Android 13 and packs 128GB of inbuilt storage. The Honor Pad X9 measures 167.40 x 267.30 x 6.90mm (height x width x thickness) and weighs 499.00 grams. It was launched in Space Grey colour. Connectivity options on the Honor Pad X9 include USB Type-C and Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Sensors on the tablet include accelerometer.
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read