| Display | Foldable OLED, 1B colors, 90Hz, 1600 nits (peak) |
| Ram | 16 GB |
| OS | Android 13 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Name | Honor V Purse |
| Model | V Purse, VCA-AN00 |
| Brand | Honor |
| Category | Smartphone |
| Price | 95,900.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, September |
| Launch Date | Available. Released 2023, September |
| Body Dimensions | Unfolded: 156.5 x 135.6 x 4.3 mm | Folded: 156.5 x 74.7 x 8.6 mm |
| Body Weight | 214 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Foldable OLED, 1B colors, 90Hz, 1600 nits (peak) |
| Display Size | 7.71 inches, 189.5 cm2 |
| Display Resolution | 2016 x 2348 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 401 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 13 |
| OS UI | MagicOS 7.2 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 16 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 12 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Charging | 35W wired |
| Body Color | Black, Gold, Blue |
| Other Features | * Folded Cover Display: OLED, 6.45 inches, 1088 x 2348 pixels, 1B colors, 90Hz, 1600 nits (peak). * 5W Reverse Wired. |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read