| Display | LTPO AMOLED |
| Ram | N/A |
| OS | MagicOS 7.2 |
| CPU | N/A |
| Stroge | No |
| Battery Capacity | 480 mAh |
| Name | Honor Watch 4 Pro |
| Model | Watch 4 Pro, TUM-L19 |
| Brand | Honor |
| Category | Smartwatch |
| Price | 30,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, October |
| Launch Date | Available. Released 2023, October |
| Body Dimensions | 46.4 x 46.4 x 11.4 mm (1.83 x 1.83 x 0.45 in) |
| Body Weight | 50 g |
| Build | Glass front, plastic back, stainless steel frame 316L |
| Network Sim | eSIM |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Display Size | 1.5 inches |
| Display Resolution | 464 x 464 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 310 ppi |
| Operating System | MagicOS |
| OS Version | 7.2 |
| Memory Internal | No |
| Primary Camera | No |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.2, LE, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass, SpO2 |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 480 mAh |
| Battery Charging | Wireless |
| Body Color | Black, Silver, Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read