| Display | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 3GB |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 16GB |
| Battery Capacity | 4100 mAh Battery |
| Name | Huawei Enjoy 6 |
| Model | Enjoy 6 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2016, October |
| Launch Date | Released 2016, November |
| Body Dimensions | 143.2 x 70.4 x 7.9 mm (5.64 x 2.77 x 0.31 in) |
| Body Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.0 inches, 69.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 293 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| Memory Internal | 16GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 3GB |
| Primary Camera | 13 MP, AF, f/2.2 |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 4100 mAh Battery |
| Battery Stand by | Up to 648 h (3G) |
| Battery Talk time | Up to 22 h (3G) |
| Made By | China |
| Body Color | Pink, White, Gold, Blue, Gray |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read