| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 8 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 64GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Name | Huawei Mate 10 |
| Model | Mate 10 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 68,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2017, October |
| Launch Date | Released 2017, November |
| Body Dimensions | 150.5 x 77.8 x 8.2 mm (5.93 x 3.06 x 0.32 in) |
| Body Weight | 186 g (6.56 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - IP53 dust and splash protect |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.9 inches, 95.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 499 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) - H |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 8 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 970 (10 nm) |
| Memory Internal | 64GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) - dual SIM model only |
| Ram | 4GB |
| Primary Camera | 12 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, OIS, PDAF & laser AF 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 2x lossless zoom, OIS, PDAF & laser AF |
| Secondary Camera | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Camera Features | Leica optics dual-LED dual-tone flash panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes - 32-bit/384kHz audio - Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 4000 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Mocha Brown, Black, Champagne Gold, Pink Gold |
| Other Features | Fast battery charging 4.5A/5V 22.5W (58% in 30 min) |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read