| Display | Foldable OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 10.0 (Ten) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 512 GB |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Name | Huawei Mate Xs |
| Model | Mate Xs, TAH-N29m |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 0.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | 5G band 1(2100), 3(1800), 28(700), 38(2600), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, February 24 |
| Launch Date | Available. Released 2020, March 5 |
| Body Dimensions | Unfolded: 161.3 x 146.2 x 5.4 mm Folded: 161.3 x 78.5 x 11 mm |
| Body Weight | 300 g |
| Build | Plastic front, aluminum back, aluminum frame |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | Foldable OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 8.0 inches, 205.0 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 2200 x 2480 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 414 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10.0 (Ten) |
| OS UI | EMUI 10.0 |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 5G (7 nm+) |
| Memory Internal | 512 GB |
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Quad: 40 MP, f/1.8, 27mm (wide) |
| 8 MP, f/2.4, 52mm (telephoto) | |
| 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) | |
| TOF 3D, (depth) | |
| Secondary Camera | No - uses main camera |
| Camera Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Charging | Fast charging 55W, 85% in 30 min (advertised) |
| Body Color | Interstellar Blue |
| Other Features | Huawei SuperCharge |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read