| Display | IPS LCD |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 10 (Ten) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Name | Huawei MatePad C5e |
| Model | MatePad C5e, BZI-W00 |
| Brand | Huawei |
| Category | Tablet |
| Price | 39,000.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2022, October |
| Launch Date | Exp. Release 2022, October |
| Body Dimensions | 240.2 x 159 x 7.9 mm (9.46 x 6.26 x 0.31 in) |
| Body Weight | 450 g |
| Network Sim | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) |
| OS UI | EMUI 10.1 |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Kirin 710A (14 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Battery Charging | Reverse Charging 5W |
| Body Color | Deepsea Blue |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read