| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2GB |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Stroge | 16GB |
| Battery Capacity | 4100 mAh Battery |
| Name | Huawei MediaPad T1 7.0 Plus |
| Model | MediaPad T1 7.0 Plus |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 9,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2016, April |
| Launch Date | Released 2016, April |
| Body Dimensions | 191.8 x 107 x 8.5 mm (7.55 x 4.21 x 0.33 in) |
| Body Weight | 278 g (9.81 oz) |
| Network Sim | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 170 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Chipset | Spreadtrum SC7731G |
| Memory Internal | 16GB |
| Memory External | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Ram | 2GB |
| Primary Camera | 5 MP, AF |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
| Battery Capacity | 4100 mAh Battery |
| Battery Stand by | Up to 300 h |
| Battery Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Made By | China |
| Body Color | Black/Silver |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read