| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 2GB, 3GB |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 16GB, 32GB |
| Battery Capacity | 5100 mAh Battery |
| Name | Huawei MediaPad T5 |
| Model | MediaPad T5 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2018, August |
| Launch Date | Released 2018, September |
| Body Dimensions | 243 x 164 x 7.8 mm (9.57 x 6.46 x 0.31 in) |
| Body Weight | 460 g (1.01 lb) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 224 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| Memory Internal | 16GB, 32GB |
| Memory External | microSD, up to 256 GB |
| Ram | 2GB, 3GB |
| Primary Camera | 5 MP, f/2.4, AF |
| Secondary Camera | 2 MP, f/2.4 |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Infrared | Yes |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS (LTE model), GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh Battery |
| Made By | China |
| Body Color | Black, Champagne Gold |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read