| Display | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Ram | 8 GB |
| OS | HarmonyOS 4.0 |
| CPU | Octa-core |
| Stroge | 256 GB, 512 GB |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Name | Huawei Nova 12 |
| Model | Nova 12 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 50,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual sim model only) |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2023, December |
| Launch Date | Available. Released 2024, January |
| Body Dimensions | 161.5 x 75.4 x 7 mm (6.36 x 2.97 x 0.28 in) |
| Body Weight | 191 g |
| Network Sim | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | OLED, 1B colors, HDR10, 120Hz |
| Display Size | 6.7 inches, 108.3 cm2 |
| Display Resolution | 1084 x 2412 pixels, 20:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 395 ppi |
| Display Screen Protection | Kunlun Glass 2 |
| Operating System | HarmonyOS |
| OS Version | 4.0 |
| CPU | Octa-core |
| Chipset | Kirin 830 (7 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (telephoto) | |
| Secondary Camera | 60 MP |
| Camera Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 4K, 1080p |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, L2HC (320-960 kbps HD audio) |
| NFC | Yes; NFC-SIM, HCE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 4600 mAh |
| Battery Charging | 100W wired |
| Body Color | Black, Blue, White |
| Other Features | 5W reverse wired |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read