| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4GB, 8GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 128GB |
| Battery Capacity | 3340 mAh |
| Name | Huawei Nova 4e |
| Model | Nova 4e, MAR-AL00, MAR-TL00, MAR-LX2 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 24,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2019, March |
| Launch Date | Released 2019, March |
| Body Dimensions | 152.9 x 72.7 x 7.4 mm (6.02 x 2.86 x 0.29 in) |
| Body Weight | 159 g (5.61 oz) |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.15 inches, 93.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2312 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 415 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| OS UI | EMUI 9.0 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| Memory Internal | 128GB |
| Memory External | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4GB, 8GB |
| Primary Camera | 24 MP, f/1.8, (wide), PDAF |
| 8 MP, 13mm (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, depth sensor | |
| Secondary Camera | 32 MP, f/2.0, 0.8µm |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 3340 mAh |
| Battery Charging | Fast battery charging 18W |
| Made By | China |
| Body Color | Peacock Blue, Midnight Black, Pearl White |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read