| Display | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 32 MB |
| OS | Huawei wearable platform |
| CPU | N/A |
| Stroge | 4 GB |
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Name | Huawei Watch GT 2 |
| Model | Watch GT 2, LTN-B19, DAN-B19 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartwatch |
| Price | 16,700.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No cellular connectivity |
| Network 2G | N/A |
| Network 3G | N/A |
| Network 4G | N/A |
| Speed | No |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2019, September |
| Launch Date | Available. Released 2019, October |
| Body Dimensions | 45.9 x 45.9 x 10.7 mm (1.81 x 1.81 x 0.42 in) |
| Body Weight | 41 g |
| Build | Glass front, ceramic back, stainless steel frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 454 x 454 pixels, 1:1 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 326 ppi density |
| Operating System | Huawei wearable platform |
| Memory Internal | 4 GB |
| Memory External | No |
| Ram | 32 MB |
| Primary Camera | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm Jack | No Only 46mm series support Bluetooth calling |
| WiFi | No |
| Bluetooth | 5.1, LE, EDR |
| NFC | Yes |
| USB | No |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with GLONASS, GALILEO |
| Sensors | Accelerometer, gyro, heart rate, barometer, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 455 mAh |
| Body Color | Titanium Grey Stainless Steel, Black Stainless Steel, Stainless Steel |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read