| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 4 GB |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 64 GB |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Name | Huawei Y7p |
| Model | Y7p, ART-L28, ART-L29 |
| Brand | Huawei |
| Category | Smartphone |
| Price | 14,999.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, February 6 |
| Launch Date | Available. Released 2020, February 20 |
| Body Dimensions | 159.8 x 76.1 x 8.1 mm (6.29 x 3.00 x 0.32 in) |
| Body Weight | 176 g |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~82.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 269 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 9.0 (Pie) |
| OS UI | EMUI 9.1 |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| Memory Internal | 64 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 4 GB |
| Primary Camera | Triple: 48 MP, f/1.8, 27mm (wide) |
| 8 MP, f/2.4, (ultrawide) | |
| 2 MP, f/2.4, (depth) | |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Battery Charging | Standard charging 10W |
| Body Color | Aurora Blue, Midnight Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read