| Display | IPS Waterdrop Display |
| Ram | 2 GB |
| OS | Android 10 (Ten) (Go Edition) |
| CPU | 1.4GHz Quad Core Processor |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | Itel A48 |
| Model | A48 |
| Brand | Itel |
| Category | Smartphone |
| Price | 7,690.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2020, October |
| Launch Date | Available. Released 2020, October |
| Body Dimensions | 155.3 x 73.5 x 8.5 mm |
| Body Weight | 169 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | IPS Waterdrop Display |
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Resolution | HD+ |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 10 (Ten) (Go Edition) |
| CPU | 1.4GHz Quad Core Processor |
| GPU | PowerVR GE8322 |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | MicroSD (Up to 128 GB) |
| Ram | 2 GB |
| Primary Camera | Dual: 5 MP |
| 0.3 MP | |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Body Color | Gradiation Purple, Green |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read