| Display | TFT |
| Ram | 8 MB |
| OS | N/A |
| CPU | N/A |
| Stroge | 8 MB |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Name | Itel it5613 |
| Model | it5613 |
| Brand | Itel |
| Category | Feature Phone |
| Price | 1,590.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM |
| Network 2G | GSM 1800 / 900 MHz |
| Launch Announcement | Available |
| Launch Date | June 14, 2017 |
| Body Dimensions | 126.5 x 55 x 15 mm |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | TFT |
| Display Size | 2.4 inches |
| Display Resolution | 240 x 320 pixels |
| Display Density | 167 ppi density |
| Memory Internal | 8 MB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 8 MB |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Camera Features | Digital Zoom, LED Flash |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Bluetooth | Yes (3.0) |
| USB | Yes |
| Fm Radio | Yes |
| Messaging | Yes |
| Java | No |
| Battery Type | Li-ion |
| Battery Capacity | 2500 mAh |
| Battery Stand by | Up to 454 Hours (2G) |
| Battery Talk time | Up to 22 Hours (2G) |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read