| Display | IPS LCD, 120Hz, Dolby Vision, HDR10, 500 nits (typ) |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| OS | Android 12 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 6550 mAh |
| Name | Lenovo Legion Y700 |
| Model | Legion Y700 |
| Brand | Lenovo |
| Category | Smartphone |
| Price | 44,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2022, March |
| Launch Date | Available. Released 2022, March |
| Body Dimensions | 207.1 x 128.1 x 7.9 mm (8.15 x 5.04 x 0.31 in) |
| Body Weight | 375 g |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, Dolby Vision, HDR10, 500 nits (typ) |
| Display Size | 8.8 inches |
| Display Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 343 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 12 |
| OS UI | ZUI 13 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 8 GB, 12 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Camera Features | LED Flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1 Gen2 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 6550 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 45W, 100% in 45 min (advertised) |
| Body Color | Gray |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read