| Display | IPS LCD, Dolby Vision, 400 nits |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| OS | Android 11 |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 128 GB, 256 GB |
| Battery Capacity | 7700 mAh |
| Name | Lenovo Yoga Tab 11 |
| Model | Yoga Tab 11 |
| Brand | Lenovo |
| Category | Tablet |
| Price | 36,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, June |
| Launch Date | Exp. Release 2021, June |
| Body Dimensions | 256.8 mm x 169 mm x 7.9-8.3 mm |
| Body Weight | 655 g |
| Build | Glass Front, Aluminum Frame, Aluminum Back |
| Network Sim | Nano-SIM |
| Display Type | IPS LCD, Dolby Vision, 400 nits |
| Display Size | 11.0 inches, 344.4 cm2 (~79.4% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 212 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| Chipset | Mediatek MT6785 Helio G90T (12 nm) |
| Memory Internal | 128 GB, 256 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 4 GB, 8 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Face recognition, accelerometer, gyro |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 7700 mAh |
| Battery Charging | Fast Charging 20W |
| Made By | China |
| Body Color | Storm Gray |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read