| Display | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ram | 1GB, 2GB |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| Stroge | 8GB, 16GB |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Name | LG G Stylo |
| Model | G Stylo, LGMS631, LGLS770, H634, F560K |
| Brand | LG |
| Category | Smartphone |
| Price | 18,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA (roaming, voice only), LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2015, May |
| Launch Date | Released 2015, May |
| Body Dimensions | 154.4 x 79.3 x 9.4 mm (6.08 x 3.12 x 0.37 in) |
| Body Weight | 165.9 g (5.86 oz) |
| Network Sim | Micro-SIM |
| Display Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 258 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.0 (Lollipop) |
| OS UI | upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| Memory Internal | 8GB, 16GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Ram | 1GB, 2GB |
| Primary Camera | 8 MP, f/2.4, Laser AF |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion |
| Battery Capacity | 3000 mAh |
| Body Color | Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read