| Display | IPS,OGS, 16.7M color depth |
| Ram | 1 GB |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| Stroge | 8 GB |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Name | Maximus Aura 77 |
| Model | Aura 77 |
| Brand | Maximus |
| Category | Smartphone |
| Price | 6,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA |
| Network 2G | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| Network 3G | WCDMA/UMTS 2100 MHz |
| Speed | HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Available |
| Body Dimensions | 135 X 66 X 8.15 mm |
| Network Sim | Dual Micro Sim Dual Standby |
| Display Type | IPS,OGS, 16.7M color depth |
| Display Size | 4.5 Inches |
| Display Resolution | HD |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 5.1 Lollipop |
| CPU | Quad Core 1.3 GHz |
| Chipset | MTK 6580M |
| Memory Internal | 8 GB |
| Memory External | microSD, up to 32 GB |
| Ram | 1 GB |
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
| Video | Yes |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11b/g/n WiFi Hotspot |
| Bluetooth | Yes (V4.0) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Battery Capacity | 2000 mAh |
| Other Features | Free : Back Cover Accessories : 1 box, 1 Charger with USB Cable, UM, Head set, Battery. |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read