| Display | Notch Display, 2.5D Glass |
| Ram | 2 GB, 3 GB |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| CPU | Quad Core Cortex-A53(2.0GHz) |
| Stroge | 16 GB, 32 GB |
| Battery Capacity | 3020 mAh |
| Name | Mobiistar X1 Notch |
| Model | X1 Notch |
| Brand | Mobiistar |
| Category | Smartphone |
| Price | 11,500.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
| Network 2G | GSM 900/1800 |
| Network 3G | WCDMA B1/B8 |
| Network 4G | LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | Available |
| Body Dimensions | 145.78 x 70.8 x 8.7 mm |
| Body Weight | 161 g |
| Network Sim | Dual SIM |
| Display Type | Notch Display, 2.5D Glass |
| Display Size | 14.48cm (5.7) IPS LCD, support 16M Colors |
| Display Resolution | 1498 x 720HD+, Full Screen |
| Display Multitouch | Yes |
| Operating System | Android |
| OS Version | 8.1 (Oreo) |
| CPU | Quad Core Cortex-A53(2.0GHz) |
| GPU | PowerVR Rogue GE8300 |
| Memory Internal | 16 GB, 32 GB |
| Memory External | microSD, up to 128 GB |
| Ram | 2 GB, 3 GB |
| Primary Camera | 13 MP |
| Secondary Camera | 13 MP |
| Camera Features | AI Scene Detection, PDAFAuto Focus, Led Flash, 7 level Face Beauty Mode |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes (V4.2) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 3020 mAh |
| Battery Stand by | Up to 420 hours |
| Battery Talk time | Up to 10 hours (2G)/ 6 hours (3G)/ 5 hours (4G) |
| Body Color | Gradient Shine, Sapphire Blue, Midnight Black |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read