| Display | IPS LCD, 90Hz, HDR10, 560 nits (typ) |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| OS | Android 11 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| Stroge | 128 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Motorola Edge S |
| Model | Edge S |
| Brand | Motorola |
| Category | Smartphone |
| Price | 29,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2021, January 26 |
| Launch Date | Coming soon. Exp. release 2021, Februrary 03 |
| Body Dimensions | 168.4 x 74 x 9.7 mm (6.63 x 2.91 x 0.38 in) |
| Body Weight | 215 g |
| Network Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz, HDR10, 560 nits (typ) |
| Display Size | 6.7 inches, 104.9 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1080 x 2520 pixels, 21:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~409 ppi density |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| GPU | Adreno 650 |
| Chipset | Qualcomm SM8250-AC Snapdragon 870 5G (7 nm) |
| Memory Internal | 128 GB |
| Memory External | microSDXC |
| Ram | 6 GB, 8 GB |
| Primary Camera | 64 MP, (wide) |
| 16 MP, (ultrawide) | |
| 2 MP, (depth) | |
| TOF 3D | |
| Secondary Camera | Dual: 16 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Camera Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video | 6K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | No |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | Fast charging 20W |
| Made By | USA |
| Body Color | Blue, Silver |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read