| Display | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Ram | 8 GB |
| OS | Android 14 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Stroge | 256 GB |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Name | Motorola Moto G75 |
| Model | Moto G75 |
| Brand | Motorola |
| Category | Smartphone |
| Price | 48,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network 5G | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch Announcement | 2024, October |
| Launch Date | Available. Released 2024, October |
| Body Dimensions | 166.1 x 77.2 x 8.3 mm (6.54 x 3.04 x 0.33 in) |
| Body Weight | 205 g or 208 g |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), silicone polymer (eco leather) back or plastic back, plastic frame |
| Network Sim | Hybrid SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display Type | IPS LCD, 120Hz, 1000 nits (HBM) |
| Display Size | 6.78 inches, 111.4 cm2 |
| Display Resolution | 1080 x 2388 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 387 ppi |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Operating System | Android |
| OS Version | 14 |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Memory Internal | 256 GB |
| Memory External | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Ram | 8 GB |
| Primary Camera | Dual: 50 MP, (wide) |
| 8 MP, (ultrawide) | |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, tri-band |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes with a GPS |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | Yes |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Battery Charging | 30W wired, 50% in 25 min (advertised) |
| Body Color | Charcoal Gray, Aqua Blue, Succulent Green |
| Other Features | 15W wireless |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read