| Display | TDDI IPS LCD, 350 nits (typ) |
| Ram | 3 GB |
| OS | Android 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Stroge | 32 GB |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Name | Motorola Tab G20 |
| Model | Tab G20 |
| Brand | Motorola |
| Category | Tablet |
| Price | 13,990.00 Taka (approx) |
| Showroom | Find Here |
| Network Type | No Cellular Connectivity |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch Announcement | 2021, September |
| Launch Date | Available. Released 2021, October |
| Body Dimensions | 199.1 x 121.8 x 8.2 mm (7.84 x 4.80 x 0.32 in) |
| Body Weight | 305 g |
| Build | Glass Front, Aluminum Back, Aluminum Frame |
| Network Sim | No |
| Display Type | TDDI IPS LCD, 350 nits (typ) |
| Display Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 189 ppi |
| Operating System | Android |
| OS Version | 11 |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Chipset | Mediatek MT8768T Helio P22T (12 nm) |
| Memory Internal | 32 GB |
| Memory External | microSDXC (dedicated slot) |
| Ram | 3 GB |
| Primary Camera | 5 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Audio | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| Fm Radio | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Battery Charging | Charging 10W |
| Body Color | Platinum Grey |
Dhaka, Bangladesh, September 15, 2020 – Xiaomi today introduced the Mi Note 10 series in Bangladesh with the launch of the Mi Note 10 Lite. The newcomer offers a flagship 6.47’’ curved AMOLED display, a versatile 64MP quad camera setup, a powerful Qualcomm® Snapdragon™ 730G SoC and a large ...
read
Smartphone brand POCO announced the launch of their new smartphone, POCO M2 Pro. Featuring a balance between performance and efficiency, the smartphone is powered by Qualcomm Snapdragon 720G and comes with a 33W fast charger in-box. Ziauddin Chowdhury, Country General Manager, Xiaomi Bangladesh said, “POCO M2 Pro offers the best ...
read
Xiaomi's Mobile Product Manager recently teased a new smartphone is on the way and now evidence is mounting that it might be the Xiaomi Civi 2 - a successor to Xiaomi Civi that launched exactly one year ago. Reports indicate that the Civi 2 will be ready to go live as early as thi ...
read